Plusy i minusy parkietu

parkiet Czy warto mieć w domu parkiet? Jakie są plusy i minusy parkietu? Zobaczmy informacje na ten temat – prosto i w kilku słowach.

Czy parkiet jest drogi?

To zależy co bierzemy pod uwagę. Sam zakup parkietu to kwestia rodzaju parkietu, drewna, typu łączenia. Dodatkowo trzeba liczyć koszty związane z ułożeniem parkietu. No i oczywiście powierzchnia, mały pokój będzie nieco tańszy niż duże pomieszczenie. Koszt parkietu – takiego tradycyjnego, to kwestia od 100 – 300 zł za metr kwadratowy. Nie jest to niesamowicie wygórowana suma, jednak czy to wszystko?

Koszt eksploatacji parkietu

Czy parkiet jest drogi w eksploatacji? Wymieniając plusy i minusy parkietu, trzeba o tym wspomnieć. Jeśli chodzi o eksploatację, to trzeba pamiętać dwie kwestie. Pierwsza to kwestia olejowania i typowych kosmetyków do podłogi. W czym pomaga olejowanie? Przede wszystkim uwydatnia kolor drewna, niweluje ryski, bruzdy itd. Drewno po olejowaniu wygląda naprawdę dobrze.

Druga kwestia to cyklinowanie parkietu. To odbywa się rzadko, raz na kilka lub kilkanaście lat. Jednak to warto uznać jako plus, ponieważ wtedy gdy parkiet ma już naruszoną wierzchnią warstwę, ma wiele bruzd, dołków, rys czy plam, wtedy można go odnowić. Zdzieramy kilka milimetrów wierzchniej warstwy i znów parkiet jak nowy.

Parkiet czy panele laminowane?

panele laminowane parkietAlternatywą dla parkietu są panele laminowane. Niektóre panele laminowane, mogą do złudzenia imitować parkiet. Osoba która nie jest związana z tą branżą, na pewno nie będzie w stanie rozpoznać różnicy. Parkiet jest nieco droższą od paneli laminowanych, jednak dla wielu drewno to drewno i tę cenę godzą się płacić. Natomiast na plus dla paneli laminowanych, na pewno przemawia niższa cena i praktycznie niezniszczalność tego materiału. Całkiem poważnie – panele laminowane są niesamowicie wytrzymałe (mimo to nie da się ich cyklinować).

Sprawdź:  Panele winylowe

Co wybrać? Wybór jak zwykle należy do Ciebie ;)